The Grinder, Shiraz 2021

Her får du sydafrikansk Shiraz i den fyldige stil, men stadig med en smule finesse. Masser af moden mørk frugt og en krydret duft gør den til en fornøjelse - potent, men venlig rødvin. Vinen lagrer 12 måneder på små, brugte franske egetræsfade, som giver et underspillet krydret fadpræg, som klæder shirazdruerne. Server ved 16-18°C i store rødvinsglas. Drik den til et stegt andebryst eller andre potente kødretter.

99 kr

Andre kiggede også på

The Grinder, Shiraz 2021

Her får du sydafrikansk Shiraz i den fyldige stil, men stadig med en smule finesse. Masser af moden mørk frugt og en krydret duft gør den til en fornøjelse - potent, men venlig rødvin.Vinen lagrer 12 måneder på små, brugte franske egetræsfade, som giver et underspillet krydret fadpræg, som klæder shirazdruerne.Server ved 16-18°C i store rødvinsglas. Drik den til et stegt andebryst eller andre potente kødretter.

The Grinder, Pinotage 2021

Pinotage ER Sydafrika. Druen som blev skabt i landet i 1925 har en helt særlig plads på den sydafrikanske ‘vinhimmel’ og mestrer balancen mellem fylde og saftighed. Pinotage er en krydsning af Pinot Noir og Cinsault - og kombinerer de to druers egenskaber til noget der er helt sin egen.Vinen her er fyldt med den kendetegnende kaffeduft som kombineres med moden, sødmefuld frugt og krydderier.Server ved 14-16°C i almindelige rødvinsglas. Her er tilpas med moden frugt i smagen som gør at vinen er oplagt til den store grillmiddag- eller hvis du er modig: en indisk lammecurry.

The Milkwood, Shiraz Viognier 2021

The Milkwood Shiraz/Viognier er inspireret af de store vine fra Cote Rotie i det nordlige Rhone. En lille mængde af denne grønne drue, Viognier, bliver vinificeret sammen med den røde drue, Shiraz. Det resultere i en frugtig vin spækket med nuancer af kirsebær, røde bær, modne blommer med nogle sekundære nuancer af cedertræ.

Yalumba, The Signature Shiraz/Cabernet Sauvignon 2016

The Signature fra Yalumba er en del af en serie sjældne og fine vine, som Yalumbakun producerer i exceptionelt gode årgange.Denne vin er produceret af druerne Cabernet Sauvignon (51%) og Shiraz (49%), derer dyrket i Barossa i South Australia i Australien. Vinen er veganervenlig og har væretlagret 22 måneder på franske, ungarske og amerikanske egetræsfade.Vinen omfatter alt, hvad Yalumba og familien Hill-Smith står for og er en perfektrepræsentant for Yalumbas historie og moral.En uovertruffen rødvin med en flot dybrød farve samt kompleks frugtduft med noteraf solbær, tranebær, kirsebær, blommer, tobak, grafit og cedertræ. Smagen harbåde dybde, elegance og finesse. Den er fyldig og intens med dominerende noter afsolbær og blommer, god tanninstruktur samt en lang og behagelig eftersmag.Denne helt igennem fantastiske rødvin er meget overbevisende og særdeles velegnettil grillet og stegt kød, røde bøffer, smagfulde pasta- og risretter samt oste.Det er en vin, der med velbehag kan drikkes nu, men som samtidig har et godthenlægningspotentiale.