Pillitteri Cabernet Franc 2015
En velstruktureret vin med en nærmest klassisk bouquet med strejf af skovbær, lidt krydderi og tobak, en blød smag som er velafrundet af 16 måneder på egetræsfade; den slutter fyldigt og blødt.
Cathrines hyldest til St. Emillion og Pomerol, hvor hun har arbejdet af flere omgange. En flot koldklima Merlot og Cabernet Franc fra Elgin. Masser af fyldig smag med blommer og viol. Tanniner og syre i en frisk balance. Kåret af Din Vin Guide nov.
En velstruktureret vin med en nærmest klassisk bouquet med strejf af skovbær, lidt krydderi og tobak, en blød smag som er velafrundet af 16 måneder på egetræsfade; den slutter fyldigt og blødt.
Det er en elegant vin med intens rubinrød farve, delikat og kompleks duft af bl. kirsebær og blommer med et strejf af krydderier og læder, frisk og velafbalanceret frugtsmag samt en lang og behagelig eftersmag.
YUNIKKO er produceret på et unik udvalg af Bobal druer fra Viña Memroias gamle vinstokke. Fermenteret og ældet i lerkrukker som i Antikken. Frugtagtige noter og mineralske nuancer fastholder fint kompleksiteten i denne flotte vin.
Mørk vedvarende farve med aromaer af rød / sort kirsebærfrugt. På ganen en righoldig start af frugtnoter, der glider over i fine noter af egetræ. Lang og silkeagtig finish. Meget velegnet til andebryst, rødt grillet kød og ost.