Domaine Thuronis, Bénéfice du Vigneron 2020

Alexandre Coulange holder til i det lille område ved navn Thuronis, i Sydfrankrig. Herfra laver han bundærlig, autentisk og transparante naturvine, på druesorter som hører til området. Bénéfice du Vigneron er en orangevin, som orangevin skal smage fra dette område. Ihvertfald hvis du spørger os! Aromatisk, dybdegående og frugtig sag, som dog bliver målt op af en frisk og tilstedeværende syre.

205,-173,08 kr

Andre kiggede også på

Domaine de Bila-Haut, Côtes-du-Roussillon Occultum Lapidem Blanc ØKO 2018 (v/6stk)

En dejlig fyldig vin med fine noter af abrikos og fersken, der smelter sammen med vaniljen og de andre krydderier fra den delvise fadlagring. Diskret blomstrende, meget velafbalanceret og drevet frem af underliggende moden citrus og mineralitet, som sørger for, at der er tilstrækkeligt med friskhed og også kompleksitet til stede.

Domaine Thuronis, Bénéfice du Vigneron 2020

Alexandre Coulange holder til i det lille område ved navn Thuronis, i Sydfrankrig. Herfra laver han bundærlig, autentisk og transparante naturvine, på druesorter som hører til området.Bénéfice du Vigneron er en orangevin, som orangevin skal smage fra dette område. Ihvertfald hvis du spørger os! Aromatisk, dybdegående og frugtig sag, som dog bliver målt op af en frisk og tilstedeværende syre.

Domaine du Roc des Boutires, Pouilly-Fuissé 2020

En indbydende Pouilly-Fuissé fra 60 år gamle vinstokke. 60% har lagret på brugte fade af fransk eg. Cremet, fyldig og mineralsk med lag af koncentreret frugt, velintegreret fad og en frisk syre.

Domaine Guy Mousset, Enfants de Vignerons Blanc, Cotes du Rhone 2021

Sydrydrhônes hvidvine er smagen af lange sommerdage, som bliver til koncentreret og rund hvidvin med fuld smæk på modne stenfrugter og blomster. Det er elegant og aromatisk som har en dejlig cremet smag. Når du nyder de enkle glæder, så er de sydfranske hvidvine et godt bud - en simpel salat med sommerfrugt, grillet fisk eller tørret skinke er et perfekt match til Enfants de Vignerons Blanc. Det er en enkel, men alligevel intens hvidvin, som gør sig godt i det daglige basiskøkken. Server ved 8-10°C i almindelige hvidvinsglas. Drik til en fyldig salat - gerne med lidt melon eller fersken.