Maxime Trijol Cognac, VSOP, Grande Champagne - Cognac

En helt igennem unik cognacoplevelse. Med Maxime Trijol’s VSOP Grande Champagne i glasset får du en lækker aroma i næsen med toner af vanilje, krydderier og tørrede mørke frugter. Der er dybde i både aroma og eftersmagen, som også indeholder toner af egetræ. En fantastisk cognac. Det er helt forståligt, at denne cognac har mange fans blandt cognacelskere, og at den har fået så mange internationale udmærkelser som den har, bl. Highest distinction” ved The Spirit Business.

499,-449 kr

Andre kiggede også på

Pierre de Segonzac, Cognac VSOP Grande Champagne - Cognac

To make the best Cognac, you have to grow the grapes, make the wine and distil it the best way. Then you watch it as it ages. In my cellars, there are Cognacs that were made by my father, my grandfather and my great-grandfather,fortæller Pierre Ferrand, grundlæggeren af Pierre de Segonzac.7 yearsFlot kobberfarvet cognac med en sød parfumeret duft af honning og frugt.Blød og medium fyldig smag med noter af bl.a. karamel, bagte frugter og krydderier.Flot finish og en lang behagelig eftersmag.

Ragnaud-Sabourin Cognac, Cognac No 10 V.S.O.P. Grande Champagne - Cognac

Næsen åbner op med abrikos, fersken, honning, træ samt toffee og tørret figen. Sødmefuldt indslag i munden med mild tobak, orange, pekannød og honningkagekrydderi samt engelsk lakrids.

Maxime Trijol Cognac, VSOP, Grande Champagne - Cognac

En helt igennem unik cognacoplevelse. Med Maxime Trijol’s VSOP Grande Champagne i glasset får du en lækker aroma i næsen med toner af vanilje, krydderier og tørrede mørke frugter. Der er dybde i både aroma og eftersmagen, som også indeholder toner af egetræ. En fantastisk cognac.Det er helt forståligt, at denne cognac har mange fans blandt cognacelskere, og at den har fået så mange internationale udmærkelser som den har, bl.a. Highest distinction” ved The Spirit Business.

Maxime Trijol Cognac, Extra, Grande Champagne - Cognac

GULD-medalje i 2005 ved International Spirits Challenge i London. Sølv ved Brussels Spirits Awards 2005, og GULD ved International Wine & Spirit Competition. Måske den bedste Cognac Maxime Trijol producerer?